موضوع

اكوسيستم کوهستان

تهيه كننده

صديقه محسني

کارشناس ارشد ژئومورفولوژی

sedigheh_kavir@yahoo.com

 

شناخت اکوسیستم کوهستان

      تعریف اکوسیستم یا زیست بوم به كليه عوامل موجود در یک محیط را که در کنار هم قرار گرفته و بر یکدیگر تاثیر گذاشته و شرایط ویژه ای را بوجود می آورند، اکوسیستم می گویند.این عوامل ممکن است خاک، سنگ، آب، هوا، نور، گیاهان، حشرات، موجودات زنده وانسان باشد. اکوسیستم ها بردو نوع تقسیم می شوند. اکوسیستم های خشکی (مانند اکوسیستم کوهستان، جنگلها، مراتع، کویرها، دشتها و... ) واکوسیستم های آبی (مانند اقیانوسها، دریاها، دریاچه ها، رودخانه ها، مناطق ساحلی ومرطوب مثل باتلاقها، تالابها، چالابها و... )، که هر کدام از این اکوسیستم ها ویژگی خاص خود را دارند و برای مطالعه درباره هر یک از آنها دانش و اطلاعات خاصی را لازم است. مهمترین ویژگی اکوسیستم کوهستان وجود ارتباط پیچیده وگره خورده بین تمام عوامل تشکیل دهنده آن می باشد .


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط s.vahdati در شنبه دهم مهر ۱۳۸۹ و ساعت 21:8 |

 موضوع

اكوسيستم بيابان

تهيه كننده

صديقه محسني

کارشناس ارشد ژئومورفولوژی

sedigheh_kavir@yahoo.com

 

مقدمه

    بیابان یکی از اکوسیتم های اصلی خشکی می باشد که از زمین های بوته زاری تشکیل شده است که در آنها گیاهان بسیار پراکنده اند و به وسیله خاک لخت و شنی از هم جدا مانده اند. بسیاری از بیابانها درمجاورت رشته کوهها واقع هستند. بیابانهای واقعی یکی از مهمترین زیست بوم های طبیعی زیست کره 7/5 از سطح خشکی های کره زمین را اشغال    نموده اند. امروزه حدود 20 تا 25 درصد اراضی جهان بیابانی و نیمه بیابانی بوده و سالانه حدود60 هزار کیلومتر مربع به بیابانهای جهان افزوده می شود. بیابانها مناطقی کم آب با نزولات آسمانی اندک تابش زیاد نور خورشید و باد فراوان بوده و به همین جهت ساکنان چندانی در آنها زندگی نمی کنند . بیابانهای جهان از نظر نوع مواد تشکیل دهنده، درجه حرارت، بارندکی، نوع و مقدار رویش نباتی بسیار متنوع هستند. آنها از نظر نوع مواد تشکیل دهنده به بیابان های سنگی، ریگی، ماسه ای و رسی تقیسم می شود. بیابانهای ماسه ای 20 درصد بیابانهای جهان را تشکیل می دهند. این بیابانها بر اثر فرسایش بادی سنگها، طی میلیون ها سال فرسایش به وجود آمده اند. آنها نیز پس از پیمودن سیر تکاملی خود، بیابانها ی رسی را بو جود آورده اند. منشاء اغلب بیابانها از بقایاي آتشفشانی بوده و مواد سنگی و سنگ ریزه ای بیشتری نسبت به ماسه دارند. همه بیابانها به هر حال دارای فصل مشترک کم آبی می باشند.

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط s.vahdati در جمعه نهم مهر ۱۳۸۹ و ساعت 21:56 |

موضوع

پهنه اقيانوس ها

تهيه كننده

صديقه محسني

کارشناس ارشد ژئومورفولوژی

sedigheh_kavir@yahoo.com

   

براي موجوداتي مثل ما كه ساكن خشكي هستيم دريا موجودي دلپذير، تاريك و عميق است درياها اغلب ناشناخته و پر از خطرند. ولي اگر يك قدم بزرگ به عقب باز گرديم در مي يابيم كه زماني اقيانوسها سطح كره زمين را پوشانيده بودند و خشكي ها پديده هاي ثانوي محسوب مي شدند، و به نقطه و ويلگول هايي مي مانند كه فقط جاي اندكي در يك نوشته بزرگ و طولاني دارند. درياها گاه و بيگاه به ما ثابت مي كنند كه مالك واقعي اين سياره كيست. آنها اشياء را زير آب مي برند و ناگهان چنان بلند مي شوند كه سونامي را به وجود مي آورد و گاهي مي تواند طوفانهاي عظيم استوايي شود و در درون خود عجايب زيادي را نهفته دارد.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط s.vahdati در دوشنبه چهارم مرداد ۱۳۸۹ و ساعت 1:5 |

موضوع

مثلث برمودا

تهيه كننده

صديقه محسني

کارشناس ارشد ژئومورفولوژی

sedigheh_kavir@yahoo.com

مثلث برمودا محلي است وهم انگيز كه در آن صدها هواپيما و كشتي در هوا و دريا ناپديد شده اند. بيش از هزار نفر در اين منطقه ي وحشت گم شده اند، بدون اينكه حتي يك جسد يا قطعه پاره اي از يك هواپيما يا كشتي مفقود شده، به جا مانده باشد.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط s.vahdati در سه شنبه بیست و یکم اردیبهشت ۱۳۸۹ و ساعت 2:37 |

موضوع

جزر و مد

تهيه كننده

صديقه محسني

کارشناس ارشد ژئومورفولوژی

sedigheh_kavir@yahoo.com

  پدیدهٔ کِشَند یا جزر و مد اساساً زاییده نیروی گرانش کره ماه است، آشکار است که دریاها در سنجش با خشکی‏های زمین نرمش‌پذیری بیشتری دارند و از این روی در برابر نیروی کشش ماه کمتر ایستادگی می‏کنند، به همین مناسبت توده‏های آب در زیر پای ماه انباشته می‏گردند و پدیده‏ای را به نام  «برکشند» (مد) ایجاد می‏کنند.

هم‌زمان با «برکشند» رو به ماه، «برکشند» دیگری در آن سوی کره زمین ایجاد می‏گردد بدین‏سان که آبهای آن سوی کره زمین که از ماه بدورند، کمتر متأثر گردیده و به اصطلاح عقب می‏مانند و آب توده کلانی را ایجاد می‏کنند، بنابراین روزانه هر نقطه از سطح دریا دوبار دستخوش برکشند و دو بار هم دستخوش «فروکشند» (جزر) می‏گردد.

 

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط s.vahdati در چهارشنبه یکم اردیبهشت ۱۳۸۹ و ساعت 14:22 |

موضوع

اهميت و اقتصاد جنگلهاي ايران

تهيه كننده

 صمد وحدتی

کارشناس ارشد اقلیم شناسی
s_vahdati2007@yahoo.com

 

تاريخچه بهره برداري

جنگلها از قديم الايام همواره و در همه جا مورد بهره برداري قرار مي گرفته اند و اين امر در مورد كشور ايران نيز صدق مي كند. طبق قرائن و شواهد، در آغاز تاريخ، كشور ايران هم پوشيده از جنگل بوده است. يازده قرن قبل از ميلاد مسيح، شاهزادگان سومري چوب مورد نياز  ساختمانهاي خود را از جنگل ها تامين مي كردند، در نتيجه كوههايي كه امروزه فاقد درخت است، در گذشته پوشيده از آن بوده است. داريوش در 2500 سال پيش چنين مي گويد:

فصرهايي كه در شوش ساخته ام، چوب درختان سوزني برگ سدر آن را از كوههاي لبنان، چوب شيشم آن را از قندهار و كرمان آورده ام.

از قديم الايام حكاكي بر روي چوب مرسوم بوده است، سقف تالارهاي كاخ شوش و تخت جمشيد بر ستونهاي چوبي حكاكي شده قرار گرفته بود. در سال 1314، قسمتي از باقيمانده اين ستونها كشف شد.

         

گردنه حیران

عکس از صمد وحدتی


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط s.vahdati در سه شنبه هفدهم فروردین ۱۳۸۹ و ساعت 1:11 |

موضوع

دریاچه ی ارومیه

تهيه كننده

صديقه محسني

sedigheh_kavir@yahoo.com

 

تعریف دریاچه

 دریاچه بنا به تعريف « سطح پوشيده از آبي است كه با دريا ( آبهاي آزاد ) ارتباطي نـدارد » .البته اين تعريف ، جامـع نيست چون درياچه خـزر با وسعت زياد خود نمـي تواند با درياچـه هاي نظير اورال ، بختگان و اروميه برابر باشد . سطح درياچه ها، پائين تراز سطح درياها ( آبهاي آزاد ) است ؛ مانند« درياچه بحرالميت » در فلسطين اشغالي  كه سطح آن ۳۹۲متر از سطح آبهاي آزاد پائين تر است. از طرفي سطح آب بعضي درياچه ها ، بالاتر از سطح درياهاست ؛ ماننـد « درياچه اروميه » كه سطـح آن به طورمعمول ۱۲۷۴متر از سطح آبهاي آزاد بالاتر است.

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط s.vahdati در سه شنبه سوم فروردین ۱۳۸۹ و ساعت 13:54 |

 تالاب بوجاق زباله دانی شد / بوی تعفن در زیستگاه قوهای مهاجر سیبری

پارک ملی بوجاق در بندر کیاشهر در حالی از دی ماه امسال به زباله دانی این شهر تبدیل شده که پیشتر شهرداری این شهر نیز بخشهایی از این تالاب را که زباله دان بوده به شرکتهای شهرک ساز واگذار کرده است.

مهر نوشت:

پس از آنکه قامت سبز نیزارهای تالاب بوجاق زیر چرخ ماشینهای برداشت ماسه بادی خمیده شد و زباله های شهری شهروندان کیاشهری به سمت تالاب روانه شد حریم این منطقه با آلوده ترین تولیدات بشری مورد تعرض قرار گرفت. یک فعال محیط زیست و عضو تشکلهای غیر دولتی حامی محیط زیست در گیلان با اشاره به سابقه حضور شرکتهای شهرک سازی در تالاب بوجاق گفت: "با چراغ سبز مسئولان و نمایندگان سازمانهای ناظر بخش عمده ای از تالاب به کارکنان دولت در کلانشهرها واگذار و در این منطقه شهرک ساخته شد".

 کامران زلفی نژاد مدیرکل محیط زیست استان گیلان در پاسخ به پرسشی مبنی بر دلیل جلوگیری نکردن محیط زیست از انباشت زباله در تالاب بوجاق گفت: "هیچ زباله ای در تالاب بوجاق ریخته نشده است. ما که نمیتوانیم دور تالاب را سیم خاردار بکشیم و از ریختن زباله در آن جلوگیری کنیم و برای حفاظت از این تالاب نیازی به پیگیری شما خبرنگاران نیست".

 پیش از این محمدجواد محمدی زاده رئیس سازمان محیط زیست هرگونه انباشت زباله در پارک ملی "بوجاق" و منطقه "لوندویل" در آستارا را عملی غیر قانونی دانسته و برای جلوگیری از آن دستور داده بود. از دیگر سو محمد محمدیان عضو موسسه غیردولتی پیشگامان محیط زیست تاکید کرد که از دی ماه امسال مداوم شاهد رفت و آمد ماشینهای حامل زباله به پارک ملی بوجاق و تخلیه زباله های مهلک در بستر تالاب بوده است.

وی افزود: روزانه هفت کامیون حامل زباله در ضلع شرقی تالاب بوجاق پارک ملی زباله خالی می کنند. با گسترش و انباشت انواع زباله های شهری و بیمارستانی از سوی شهرداری بندر کیاشهر این تالاب در شرف تبدیل شدن به فاجعه ای زیست محیطی است و متاسفانه واکنش هیچ مسئولی را بر نمی انگیزد.

همچنین عضو شورای شهر کیاشهر بحث زباله های ریخته شده در تالاب بوجاق را بسیار جدی ارزیابی کرد و افزود: برخی اتفاقات دارد مخفیانه رخ می دهد و همه اعضای شورای شهر از این مسئله آگاه هستند اما موضوع تاسف برانگیز سکوت مسئولان شهر و استان است.  عنایت سماک با اشاره به احتمال شیوع بیماریهای پوستی در منطقه به خاطر آلودگیهای پراکنده شده در تالاب بوجاق گفت: شیوع سرطانهای پوستی به دلیل نفوذ شیرابه زباله های شهری و بیمارستانی در آب تالاب بعید نیست و باید در این زمینه تحقیقاتی انجام شود. همچنین سفره های زیرزمینی و همین طور به هم پیوستن آب دریا و تالاب می تواند حجم آلودگی را به دریا سرایت دهد و باعث بروز فاجعه ای بزرگ شود.

مسئولان محیط زیست استان در حالی از این همه حادثه چشم پوشی می کنند که تحقیقات علمی صورت گرفته بر روی ماهیان اقتصادی و پرندگان تالاب بوجاق کیاشهر ثابت کرده ماهیان آلوده به انگل چشمی "Diplostomum spathaceum"  و پرندگان نیز به عنوان اولین میزبان ماهیها آلوده هستند.  ماهیان مورد مطالعه شامل اردک ماهی، ماهی کلمه، ماهی کپور، لای ماهی، ماهی سیم پرک، ماهی سرخ باله، ماهی کاراس و ماهی سفید، پس از صید با وسایل صید مختلف در وانهای فایبرگلاس به صورت زنده به آزمایشگاه منتقل شدند و پس از بررسی آزمایشگاهی به کمک کلید شناسایی معتبر مورد شناسایی قرار گرفتند.

طبق مطالعات این گروه تحقیقی، پرندگان ماهیخوار، باکلان، حواصیل، کاکایی، پلیکان و پرستو دریایی نیز از جمله پرندگانی هستند که در این تالاب به آلودگیهای مختلف مبتلا شده اند. پارک ملی بوجاق در بخش بندر کیاشهر در 20 کیلومترى آستانه اشرفیه در شرق استان گیلان واقع شده و سه هزار و 250 هکتار وسعت دارد. این زیستگاه طبیعی تنها پارک ملى خشکى - دریایى ثبت شده در کشور است که 160 هکتار آن داراى پوشش تالابی و یک هزار و 600 هکتار آن محوطه ای دریایى و بقیه محیط خشکى است.

 منبع

+ نوشته شده توسط s.vahdati در یکشنبه بیست و سوم اسفند ۱۳۸۸ و ساعت 16:46 |
 
تالاب اميركلايه، از اولين تالاب هاي ثبت شده در كنوانسيون رامسر،درآستانه نابودي قراردارد.

برهان ریاضی،  مدرس محیط‌زیست وکارشناس تالاب‌ها،  ضمن ابراز نگرانی از وضعیت بحرانی این زیست‌بوم ارزشمند به همشهری گفت: تالاب امیرکلایه به خاطر ویژگی های منحصر به فردش، 30 سال پیش به‌عنوان منطقه حفاظت شده انتخاب شد.

این تالاب که درشمال لاهیجان قرارگرفته از اولین تالاب هایی است که در کنوانسیون بین المللی رامسربه ثبت رسیده است اما  به دلیل بی توجهی اکنون نشانی از ویژگی های یک تالاب بین‌المللی را ندارد.

به گفته این استاد دانشگاه،  آنچه باعث تخریب این تالاب شده خاکریزهای متعددی است که با هدف زیر کشت بردن اراضی اطراف آن ایجاد شده است؛ به‌طوری که درحال حاضر تقریبا تمامی اراضی اطراف آن زیر کشت برنج رفته است.

شالیزارهایی که همچنان به‌طور خزنده بر سطح آنها افزوده می شود. این در حالی است که پساب این شالیزارها به تالاب می ریزد وباعث سرعت رشد گیاهان آبزی وجلبک‌ها
می شود، روندی که پیامد آن مرگ زودرس این زیست‌بوم بی نظیر است.

ریاضی با اشاره به تنوع زیستی وگیاهی با ارزش امیرکلایه خاطر نشان می سازد: این تالاب رویشگاه گونه های خاصی ازجمله نوعی گیاه زینتی (Ranunculus lingua) از تیره آلاله است که امروز به دلیل تخریب های گسترده مجالی برای رشد وبالندگی آن وجود ندارد در عوض 4 الی 5 گونه گیاهی سراسراراضی تالاب را پوشانده و درواقع این زیست‌بوم را به سمت تک گونه ای شدن سوق می دهد.

وی می‌افزاید: این وضعیت نامطلوب، حیات آبزیان وپرندگان را نیز با مشکل مواجه ساخته است، به‌طوری که بسیاری از پرندگان آبچر وکنار آبزی دیگر دراین تالاب دیده نمی شوند.

منبع

+ نوشته شده توسط s.vahdati در یکشنبه بیست و سوم اسفند ۱۳۸۸ و ساعت 0:28 |

 موضوع

اکوسیستم مرتع

تهيه كننده

 صمد وحدتی

کارشناس ارشد اقلیم شناسی
s_vahdati2007@yahoo.com

تعريف مرتع:

مرتع زميني است كه حداقل مدتي از سال داراي پوششي از گياهان مرتعي خودرو باشد . بنابراين در كشور ما هر زمين يا سرزميني كه داراي حتي مختصر پوشش گياهي است كه دام مي تواند براي مدتي از آن استفاده كند مرتع يا چراگاه ناميده مي شود .  بموجب اين تعريف چمن زارها ي پرعلف كناره رودخانه ها . قسمتهاي بطور طبيعي سرسبز دشت هاي جنوبي دريا ي خزر . كوهستانها و كوههاي داراي پوشش گياهي طبيعي در سراسر كشور و نيز تاغزارها و خارزارها و بطور كلي بوته زارهاي مناطق كويري و بياباني و حتي سطحهائي از مناطق خشك كه داراي اندك گياهان خودرو يا پوشش طبيعي بسيار فقير است نيز مرتع طبيعي خوانده مي شود . (كردواني.1381)

مرتع اكوسيستمي است كه از رابطة متقابل عواملي چون گياه .خاك . آب . هوا . جانوران و ... در شرايط حاكم بر آنها در منطقه پديد آمده است . (پازوكي1380)

مراتع اكوسيستم هاي نيمه طبيعي هستند كه مشخصة اصلي آنها پوشش گياهي بومي مي باشد .گياهان غالب در مراتع عموما مشتمل بر گندميان . شبه گندميان . پهن برگان علفي و بوته ها مي باشد كه براي انواع دامها مناسبند مراتع شامل علفزارها و بوته زارهاي طبيعي .جوامع گياهي بيابانهاي خشك . ساوان . توندرا. ارتفاعات كوهستاني . مردابهاي ساحلي و چمنزارهاي كف دره ها مي گردد . (مصداقي1374)


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط s.vahdati در پنجشنبه بیستم اسفند ۱۳۸۸ و ساعت 1:42 |

موضوع

تالاب انزلي

تهيه كننده:

صديقه محسني

sedigheh_kavir@yahoo.com

 

مقدمه

تالاب در لغت به مفهوم آبگير ، استخر و بركه و به طور كلي محلي است كه آب رودخانه ها و چشمه ها يا آب باران در آن جمع شود و راكد بماند و به همين جهت آن را مرداب مي گويند . طبيعي است كه تعريف جامعي از تالاب كه بيانگر كليه اختصاصات آن باشد بايد از ديدگاه اكولوژيك مطرح شود و چنين مفهومي ، نخستين بار در توافق نامه ( كنوانسيون ) رامسر عرضه گرديده و اين پديده را عبارت از « مناطق مردابي  آب مانده ، جاري ، تازه ، لب شور و يا آبهاي دريا به شرطي كه هنگام جزر ، ارتفاع آب بيش از 6 متر نباشد » دانسته اند . تعريف ديگري نيز توسط كميسيون تالابهاي كشور در سال 1362 از تالاب شده كه  جنبه هاي اكولوژيك بيشتري بر آن مترتب است . طبق اين تعريف « تالاب ناحيه اي از مظاهر طبيعي خدادادي است كه در روند پيدايش ، خاك آن به وسيله آبهاي سطحي و زير زميني به صورت اشباح درآمده و طي يك دوره كافي و در شرايط عادي محيطي تشكيل شده و داراي توالي زيستي مي باشد . اين مجموعه ( اكوسيستم ) داراي جوامعي از گياهان و جانواران ويژه اي است كه امكان سازگاري در چنين شرايط اكولوژيكي را دارا مي باشند مثل مرداب . باتلاق ، بركه ، آب بندان و غيره ) هر چند كه هنوز اصطلاح مرداب انزلي عموميت داشته و حتي بسياري از متخصصين علمي نيز از استعمال واژه « تالاب » پرهيز مي كنند اما تعاريف فوق تاكيد مي نمايد كه لغت تالاب داراي مفهومي جامع است و تفاوت اين دو تنها در ويژگيهاي اكولوژيك آنها مي باشند .

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط s.vahdati در شنبه یکم اسفند ۱۳۸۸ و ساعت 23:45 |

موضوع

جغرافياي جنگل ايران

تهيه كننده

صديقه محسني

sedigheh_kavir@yahoo.com

 

      كشور ايران داراي مساحتي بالغ بر 1650000 كيلومتر مربع و با به روايت ديگر 163 ميليون هكتار است. در گذشته تقريباً 18 ميليون هكتار جنگل داشته كه در واقع 11% سطح كشور را جنگل مي پوشانيده است، ولي اكنون سطح آن به مراتب كمتر از آن است و احتمالاً در حدود 12 ميليون هكتار مي باشد. دو سلسله جبال عظيم، البرز در شمال و زاگرس در غرب كشور قرار گرفته كه هر كدام اهميت خاصي دارند، دماوند مرتفع ترين قلل ايران است. رويش هاي جنگلي ايران در گذشته با قطع بي رويه نابوده شده فقط در شيب هاي شمالي البرز بهتر حفظ گرديده اند. ايران سرزميني است كه از نظر تنوع گونه هاي مختلف نباتي غني بوده و بيش از 7000 گونه گياهان آوندي در اين كشور شناخته شده است. سطح وسيعي از كشور ما را منطقه بياباني اشغال نموده كه در آن آب و هواي خشك حكومت مي كند.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط s.vahdati در سه شنبه بیستم بهمن ۱۳۸۸ و ساعت 20:30 |

موضوع :

طبيعيدان

تهیه کننده: 

صديقه محسني

sedigheh_kavir@yahoo.com

مفهوم خلق ، به عنوان حركت از نظم كم به زياد ، آنتي تز خود را در انهدام يا فروسايي دارد كه تقليل از بالا به پايين است . لذا تكامل را بايستي به عنوان يك فرآيند خلق كننده و قهقرا را فرآيند تقليل دهنده ديد .

چنين به نظر مي آيد كه خلق و تقليل ، تكامل و قهقرا نشانه هايي دارند . تجربه ي تكرار پذير ما در نشان دادن اين موضوع شامل دو محيط مساوي ، به لحاظ وسعت و محل ، است .

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط s.vahdati در یکشنبه دهم آبان ۱۳۸۸ و ساعت 11:40 |

موضوع :

جنگلهاي مانگرو

تهيه كننده :

صديقه محسني

 

مانگروها گروهي از درختان و درختچه هاي اسكلروفيل پهن برگ هميشه سبز هستند كه در باتلاقها و در امتداد كرانه هاي ساحلي در منطقه جزر و مدي (intertidal) ، در نواحي استوايي و زير استوايي و در مصب رودخانه ها (محل برخورد آب شور و شيرين) بين عرضهاي 25 درجه شمالي و 25 درجه جنوبي رويش دارند. اين گياهان در منطقه جزر و مدي واقع هستند جايي كه خاك، رسوبي، ريز دانه ، غرقاب و شور است. در زمان مد تنها تاج اين درختان از سطح آب فراتر قرار مي گيرد اما در زمان جزر تقريباً تمام قسمتها بيرون از آب مي باشند. حدود 110 گونه گياهي به عنوان گياهان مانگرو شناخته شده اند كه تنها تعدادي از آنها از مانگروهاي حقيقي به شمار مي آيند.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط s.vahdati در سه شنبه هفتم مهر ۱۳۸۸ و ساعت 0:51 |

موضوع:

 تالاب امیر کلایه

تهیه کننده:

هانیه ناصحی

کارشناس ارشد ژئومورفولوژی


 

در سواحل  ماسه ای  دریای  خزر  تحت تاثیر مشترک  جریانهای  دریایی  و  بادها  و امواج  و جریان  آب و رسوبات  رودها  ،  تلابهای  ساحلی  کوچک و برگی  بوجود آمده است  این تالابها در رابطه  طبیعی  و حیاتی  با  آبهای  ساحلی دریا  هستند  تالاب  امیر  کلایه  هم  یکی  از انواع  این تالابها  ی ساحلی  است این  تالاب  یکی  از  19  تالاب  بین المللی  کشور است  که در فاصله  36 کیلو متری  شمال شرق  لاهیجان  واقع  گردیده  و در گذشته  به آن  » شاله  کل«  هم   می  گفتند حداکثر  طول  آن از  شمال به  جنوب  5 کیلومتر  و عریض ترین ناحیه آن  8/1 کیلومتر  و کمترین  عرض آن  750 متر است. مساحت  تالاب  در گزارشهای  عمرانی آبیاری  شبکه  سفید رود  حدود  1100 هکتار  ذکر  شده است در  سال 1349 حدود  1095 هکتار  این تالاب  توسط  سازمان  حفاظت محیط  زیست  حفاظت شده اعلام  گردید  .  تالاب  امیر کلایه  از حیث علمی و تحقیقاتی  ، آموزشی  ، کشاورزی  ، اقتصادی  ، و  بالاخص  گردشگری  حائز اهمیت  فراوان  است  و این تالاب  برای اولین بار در سال  1349  ه.ش به عنوان  پناهگاه  حیات  وحش  انتخاب  شد و در سال 1975 میلادی  به  دلیل  دارا  بودن  ارزشهای  فراوان اکولوژیکی  موفق  به  اخذ  دیپلم  افتخار ا ز کنفو اکسیون  رامسر  شد . این تالاب  مامن  منابعی  برای بسیاری  از جانوران  نظیر  ماهیان  ، پر ندگان  ، دوزیستان  ، خزندگان  و پستانداران  بوده  و  یکی  از  ذخیره  گاههای بیو  سفری  جهان  است  بطوریکه  بسیاری  از پرندگان  جهت  اسکان  تهیه  غذا  ، پناهگاه  یا  زمستان  گوزا  نی  6 تا  ماه  از  زندگی  خود را در آنها  می گذارنند  و تا کنون  در این تالا ب 133 گونه  پرنده  شناسایی شده  که  ز یبا ترین   گونه  پرندگان  می توان  به  قوها  ، غازها  ، مرغابی  ها  ی سر سبز  ، سر حنایی ، خودتکا و اردکهای  بلوطی  ، تاج دار  ، چشم  طلایی و سیا هکاکل ها ، کاکای  ها  ، کشیم  ها  و چنگر  اشاره نمود  و همچنین 11 گونه ماهی  در آن  مشاهده  شد  که  با  ارزش  ترین  آنها اردک  ماهی  ، سوف حاجی  طو فان  ، سیم ، کپور  اشاره  نمود  . قابل  توجه اینکه  تالاب  امیر کلایه  یکی از  مهمترین  ذخیره  گاههای ماهی  با اسمم علمی  Tinca می باشد  که در نوع  خود  بی نظیر  است .

+ نوشته شده توسط s.vahdati در دوشنبه دوم شهریور ۱۳۸۸ و ساعت 13:32 |

موضوع:

اکوسیستم مرجانی

تهیه کننده:

زینب حسن پور خوشقلب

nhasanpour20@gmail.com

مرجان چیست؟

مرجان ها از صدها هزار موجودات منحصر به فرد کوچک لوله ای شکل به نام پولیپ ها تشکیل شده اند.آنان جانوران مخروطی و  کوچکی هستند از شاخه کیسه تنان و به گروه بزرگی از موجودات زنده و ساده و رنگارنگ به نام کونیداریا  ( condaria  ) تعلق دارند.  این موجودات به وجود آورنده صخره ها و جزایر مرجانی هستند.


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط s.vahdati در شنبه بیستم تیر ۱۳۸۸ و ساعت 15:45 |

 

موضوع : معرفي گياه داروئي كاپاريس ( كبر )

محقق :

صمد وحدتي

کارشناس ارشد اقلیم شناسی

 

         

مقدمه:

كاربرد گياهان دارويي از دير باز در ايران و ديگر كشورها بين مردم رايج بوده  در سالهاي اخير رويکردي همه جانبه جهت استفاده از داروهاي با منشأء طبيعي و به ويژه گياهي در بين مردم بوجود آمده است. بطوريکه بخش عمده اي از داروهاي عرضه شده در برخي از کشورهاي جهان را داروهاي با منشأء گياهي و طبيعي تشکيل مي دهند. بويژه آنکه نياز روزافزون کارخانه هاي داروسازي به مواد اوليه و همچنين لزوم حفظ منابع طبيعي، اهيمت کشت و فرآوري گياهان دارويي را دو چندان نموده است بدين خاطر امروزه بسياري از دانشگاههاي معتبر در سراسر جهان، شاخه اي مستقل تحت عنوان توليدو فرآوري داروهاي گياهي تأسيس نموده و به تربيت نيروهاي متخصص و کارآمد مشغولند.  اهميت گيالهان داروئي در اين است كه اغلب به همراه مادة موثر اصلي مواد ديگري در گياه وجود دارند كه خاصيت درماني دارند اين مواد در بيشتر موارد اثر درماني گياه را تشديد نموده و گاه از سميت و اثرات ناخواستة آن جلوگيري مي كنند در سالهاي اخير مردم ايران و همچنين ساير كشورهاي جهان توجه خاصي به استفاده از گياهان دارويي براي درمان به توسط خود نموده اند . اين علاقه و توجه نسبت به كاربرد گياهان و مشتقات حاصل از آنها سبب ايجاد تجارت  پر رونق گياهان دارويي گرديده است.

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط s.vahdati در دوشنبه یکم تیر ۱۳۸۸ و ساعت 0:8 |